A/6.) tétel

A/6.) Sorolja fel az oldhatatlan kötésformák fajtáit! Mutassa be szóban alaposabban a szegecskötést és rajzolja le a szegecskötés elvét valamint a különböző fajtájú szegecseket. Mondjon példákat, hogy az ötvösségben ill. másutt milyen megoldások találhatóak, ahol szegecselést alkalmaznak.

---------------------------------------------------------------------------------------------------



A munkadarabokon alkalmazott kötés lehet oldható ill. oldhatatlan. Egy kötés akkor old­ható, ha azt a tárgy roncsolása, megsértése nélkül meg tudjuk szűntetni, és akkor oldhatatlan, ha a tárgy, vagy a kötést létrehozó elem roncsolásával szüntethető meg a kapcsolat.

Oldhatatlan kötések:
-          I. forrasztás (kemény-, ill. lágyforrasztás)
-          II. szegecselés
-          III. hegesztés
-          IV. fémek ragasztása
Ezeket a kötésfajtákat alkalmazzuk több darabból készült tárgyak összeállításánál (pl. kannák, dobozok, stb.)



----------------------------------------------------------------------


II. SZEGECSKÖTÉS                                                                                        II.
A nem oldható kötések másik ismert és alkalmazott módja. Általában a szegecseléssel kettő vagy több részből álló munkadarabok köthetők össze.
A szegecskötéseket rendeltetésük szerint, szegecsek elrendezése, igénybevétele és fejalakja alapján osztályozható.
Rendeltetésük szerint lehetnek:
-          laza vagy csuklós szegecskötés
-          szerkezeti szegecskötés
Laza vagy csuklós szegecskötés: olyan eljárás, amikor az alkatrészek nincsenek teljesen egymásra szorítva, és az összekötött részek egymások elfordulhatnak (fogók, körzők, csuklós pántok, fülbevalók).
Szerkezeti szegecskötés: főleg a fémiparban használják (régi hidak, pl. Szabadság híd), olyan kötés, amikor az egymáshoz rögzített alkatrészek nem mozdulnak el. Két fajtája van:
-          szilárdsági
-          tömítő és tömítő-szilárdsági kötés szegecskötés
Szilárdsági szegecskötés: hidak, daruk, vasszerkezetek összekötésénél alkalmazzák. Ilyen kötés alkalmazott a használati és a dísztárgyak szerelésénél is (fogók, fülek, nyitógombok). A szegecseknek nem csak kötési, hanem díszítő szerepük is van. A szegecsfejeket úgy kell kialakítani, hogy a tárgy szépségét ne rontsák (övek díszítése, csatok felhelyezése).
Tömítő és tömítő-szilárdsági szegecskötés: főleg tartályok és nyomás alatt lévő kazá­nok készítésére alkalmazzák.

A szegecselést hideg vagy meleg állapotban végzik a szegecs nagyságához megfelelően. Általában 8mm-ig hidegen alakíthatók a szegecsfejek. Az összeszegecselendő részek átlapolással, vagy hevederes kötéssel erősíthetők egymáshoz.

Szegecsek fajtái:
A szegecsen három részt különböztethetünk meg. A gyámfej (a szegecs gyárilag elkészített fejvégződése), a hengeres szár (hosszúsága az összekötendő alkatrészek vastagságához idomul), és a zárfej (a szegecselés műveleténél ezt alakítandó ki).
A szegecseket a gyámfej alakja szerint nevezzük el:
-          félgömbölyű szegecs
-          süllyesztett fejű szegecs
-          lencsefejű szegecs
-          peremes szegecs
-          szíjszegecs
-          csőszegecs

A szegecsek anyaga lehet acél, vörös- és sárgaréz, alumínium és arany- vagy ezüst ötvözet. A gyengébb anyagú szegecs a z igénybevétel során könnyen tönkremegy, ezért jó, ha a szegecs és a tárgy anyagának mechanikai tulajdonságai megegyeznek. A szegecs anyagával szemben támasztott követelmény, hogy legyen szívós és rendelkezzen megfelelő nyúlással, alakítha­tó­ság­gal.
A szegecs meghatározó méretei a szegecsszár átmérője és a szegecs hossza. A szegecselésnél, az összeillesztés után a kiemelkedő szegecsszárnak olyan hosszúnak kell lennie, hogy a zárfej kialakítható lehessen.


Szegecsek készítése és szerszámai
A nemesfémiparban a szegecseket az ötvös maga készíti el megfelelő átmérőjű huzalokból. A szegecs feje kalapálással alakítható ki. A szegecselő-kalapács fokával a satuba fogott, huzaldarab végét ütögetve, körbe kalapálva gyámfej készíthető.
Azonos méretű szegecs készítéséhez különböző szerszámok léteznek:
-          szegecshúzó
-          szegecsfejező
-          szegecsrátartó
Szegecshúzó: az összekötendő részek összehúzását, egymáshoz simulását segíti elő.
Szegecsfejező: acélszerszám, fejező részébe díszen alakzatok is véshetők. A szegecsek zárfeje is hasonló módon készíthető.
Szegecsrátartó: a szegecs gyámfejének feltámasztására szolgál. A gyámfejhez pontosan illeszkedő negatív forma.

A szegecselés művelete:
-          előrajzolás, lyukak ki- és összefúrása
-          lyukak (furatok) szélének sorjázása
-          süllyesztett fejű szegecs esetén a furatok széleit nagy átmérőjű (gyámfej méretének megfelelő) fúróval besüllyeszteni, majd a szegecs behelyezése a furatba
-          apró ütésekkel az összekötendő részeket felhúzni a szegecsszárra, majd a szegecs fejezése következik
-          a zárófej kialakításánál ügyelni kell arra, hogy a zömítés pontosan a szegecszár hossztengelyének irányában történjen, ellenkező esetben a szegecs elgörbülhet

--------------------------------------------------------------------------------
KÉPEK





--------------------------------------------------------------------------------
Példák (akár személyes is):

Szilárdsági szegecskötés: hidak, daruk, vasszerkezetek összekötésénél alkalmazzák. Ilyen kötés alkalmazott a használati és a dísztárgyak szerelésénél is (fogók, fülek, nyitógombok). A szegecseknek nem csak kötési, hanem díszítő szerepük is van. A szegecsfejeket úgy kell kialakítani, hogy a tárgy szépségét ne rontsák (övek díszítése, csatok felhelyezése).
Tömítő és tömítő-szilárdsági szegecskötés: főleg tartályok és nyomás alatt lévő kazá­nok készítésére alkalmazzák.


**************************************************************
RB20120508