A/11.) tétel

A/11.) Forgácsolás fajtáinak felsorolása. Egyet válasszon ki és mutassa be alaposabban!

----------------------------------------------------------------------------------------


Gépi és kézi forgácsolási eljárások

Forgácsolásnak a munkadarab terv szerinti anyagfeleslegének, forgácsolószerszámmal forgács alakban történő eltávolítását, anyagleválasztását nevezzük.

Forgácsolási eljárások fajtái:
-          Fűrészelés (1.)
-          Fúrás (2.)
-          Reszelés (3.)
-          Köszörülés (4.)
-          Hántolás (5.)
-          Csiszolás (6.)
-          Vésés (7.)
-          Esztergálás (8.)
-          Marás (9.)

Ezt követően elegendő az egyik fajta forgácsolás ismertetése (nem kell az összes, szabadon választható!)


1.     FŰRÉSZELÉS                                                                                        1.

Az anyagok szétválasztására, darabolására, alakos kiszabására, díszítésére alkalmas eljárás.
Megkülönböztetünk daraboló- és díszítőfűrészelést.

Szerszámai és eszközei:
-          Kézi fűrészek: keretes fűrészek (vasfűrész), lombfűrész
-          Gépi fűrészek: gépi keretes fűrész, szalag- és körfűrészek
-          Különböző anyagrögzítők
-          Hűtő és kenőanyagok

Fűrészek általánosságban megnevezhető részei:
-          fém-fűrészlapok (él-kiképzése, formája, mérete különböző fajtákhoz módosított – szerepe a vágás, a fűrészelendő anyag folytonosságát megszakító él-kiképzés biztosítása)
-          fűrészkeretek (általánosságban az a háttér, amely a fűrészelésre alkalmas szerszámrész rögzítésére alkalmas)
-          rögzítők (ezek lehetnek kézben tartható kivitelben, vagy nagyobb méretben is)

A fűrészlapok különböző vágási finomsággal vannak kialakítva, így létezik finom, közepes és durva, ötvösségben leghasználatosabb fűrész, a lombfűrész szálak 6-os számtól 6/0-s jelzésig felosztottak. A használatos finomság függ a munkadarab vastagságától és anyagától, e forgácsolás közben elveszthető anyagrész vastagságától (takarékosság szem előtt tartása, hogy ne reszelék legyen csak az alapanyagból).
A keretek készülnek merev és állítható kivitelben. Az állíthatóba többfajta méretű lap is rögzíthető.

A daraboló-fűrészelésnél (vasfűrész) általános szabály, hogy a fűrészkeretbe a lapot a fogak irányultságát figyelve az előtolás irányának megegyezően kell befogni. Tehát előre néző fogak!

A fűrészeléshez a munkadarabot rögzíteni kell, ha ez a méret vagy egyéb indok miatt kézben már nem lehetséges. Ehhez különböző anyagrögzítőket használhatunk:
Anyagrögzítés fajtái:
-          KÉZI rögzítés eszközei - sikattyú, ferde sikattyú, nyeles befogótokmány
-          Asztali satuk alkalmazása – párhuzamsatu, elforgatható satu, műszerészsatu, kovácssatu
-          Egyéb kézi lefogók – laposfogó, aranyműves fogók, aranyműves tárgybefogók, + egyéb saját fejlesztési rögzítési mód, amely biztosítani tudja a fűrészelés közben a munkadarab biztos mozdulatlanságát

Alakító-fűrészelés

Eszközei:
-          lombfűrész (rugós és állítható keret)
-          tárgytámasztók (reszelőszög, villás reszelőszög – ötvös szakkifejezéssel élve „fejnágli” vagy „fejnádli”)

Fűrészszálak keresztmetszete trapéz alakú, a fogak a hosszabb oldalon vannak kiképezve.
A fűrészszálak befogása a „vasfűrészéhez” viszonyítva ellentétes, a helyes befogásnál az élek lefele irányulnak, húzómozgásnál fejtik ki hatásukat (ez eredményezi azt, hogy a kézzel a reszelőszögön tartott munkadarab még jobban hozzászorul a felülethez, ezzel is elősegítve a rögzítést.
A fűrészszál könnyen törő eszközünk, idő előtti eltörése a helytelen szerszámhasználat, hirtelen mozdulatok, hanyag anyaglefogás vagy alkalmatlan fűrész és reszelőszög kialakítás következtében jöhet létre. Tisztában kell lenni a fűrészelés sajátosságaival, melynek elsajátítására e legegyszerűbb a gyakorlat közbeni tanulás.

Hűtő és kenőanyagok

Legjobb hűtőhatása a víznek van (de önmagában ez eszközeink, gépeink állapotát rongálja a korrodálással), legjobb kenőhatása a zsíroknak és olajoknak van. Ezek keverékét szokták használni, főleg gépi fűrészek működtetésénél.
A kézi fűrészeléshez Fúró, vágó, üregelő sprét, vagy a lombfűrészeléshez méhviaszt használhatunk.
A hűtés és kenés növeli a fűrészlap – fűrészszál élettartalmát, könnyebbé teszi munkát.




2.     FÚRÁS                                                                                                    2.

Az anyagban hengeres, egyenes üregek, furatok kialakítására való.
Eszközei: fúrók, fúrógépek, rögzítő-eszközök, hűtő és kenőanyagok

FÚRÓK – fúróeszközök

-          Szívfúró: Előnye – gyors meg- ill. átköszörülés, kis súrlódással dolgozik. Hátránya – hamar kopik, a forgácsot nem vezeti ki fúrás közben a furatból, ezért hosszabb furatok létrehozására nem alkalmas. Főleg régebben, a villamosítás előtti világban alkalmazták
-          Csigafúrók: legáltalánosabban használt fúrófajta. Anyaga szénacél vagy gyorsacél. Fő részei: a dolgozórész, a nyak és a befogható szár. A dolgozórész fő részei: vágó – él, csúcsszög, forgácshorony, vezető – szalag él, kereszt – él. A fúrók hengeres vagy kúpos szárát lehet befogni hagyományos fúrótokmányba vagy Morse-hüvelybe. Vannak tokmánykulccsal ill. kézzel beszorítható tokmányok, az utóbbit gyors-tokmánynak is nevezik. A fúrók használat közben kopnak, rosszabb esetben törnek is, újraélezésük köszörüléssel, a 118°-os csúcsszög betartásával, ellenőrzésük kisebb fúrók esetén optikailag, nagyobb fúrók esetén sablon idomszerekkel lehetséges (természetesen vannak olyan esetek, amikor más szög kialakítása szükséges, valamint az él-szögek kialakításánál lehet figyelni arra, hogy keményebb vagy puhább anyag fúrására legyen alkalmas az eszköz, valamint más fajta él-kialakítás szükséges fához, és más anyagokhoz.
-          Süllyesztő fúrók: A furat bekezdésénél történő megnagyobbítás. Alkalmazása lehet illesztésnél, csavarfejek besüllyesztésénél, menetes furatok előkészítésénél. Fajtái: nagy él-szögű fúró, homloksüllyesztők, alakos süllyesztők, kúpos süllyesztők. Mindig a forgó mozgás figyelembe vétele szükséges, mely általában a fúrandó felületre merőlegeset jelent
-          Dörzsárak: vannak kézi és gépi dörzsárak. Feladatuk a furat méretének pontosítása, a furat belső felületi minőségének kialakítása

FÚRÓGÉPEK – fúróeszközök

Feladatuk a fúrószerszámok megfelelő fordulaton történő forgatása és biztos befogása, rögzítése és vezetése.
Fúróeszközök – fúró befogás:
-          Fúrótokmány: régebben két, manapság csak hárompofás kivitelben. Van tokmánykulccsal rögzíthető, biztonságosabb, valamint a gyors szerszámhasználatot lehetővé tevő, kézzel beszorítható, un. gyors tokmány
-          Morse-kialakítású fúróbefogás: a kúpos szárakat a fúrógépen kialakított kúpos furatba, vagy különböző átmérőjű Morse-hüvelyekbe rögzíthetők

Fúróeszközök – fúró mozgatás:
-          Kézi fúróeszközök: pergőfúrók, kézi- és mellfurdancs. Előnyük az alacsony fordulatszám lehetősége, nem szórja a forgácsot, valamint az elektromosságtól való függetlenség
-          Fúrógépek: asztali vagy oszlopos fúrógép, ostoros (hajlékony tengelyű) vagy marokba fogható, modellező gépek

Anyagrögzítés

Eszközei lehetnek különböző fogók (laposfogó, gyűrűs rögzítő fogó), vagy kézi szorítók (sikattyúk, nyeles befogótokmány, esztergatokmány, szorítófa, gépsatu, vagy közvetlen szorítótalpas lerögzítés – függ mindig az alkalmazott művelettől, a munkadarab méretétől a létrehozandó furat átmérőjétől és mélységétől).
Legtöbbször kézzel fogjuk meg, fúrófán fúrunk, és az alapvető baleset és munkavédelmi szabályok betartásával végezhető a művelet.

Hűtés-kenés

Fűrészeléshez hasonlatosan itt is gondoskodni kell a munkadarab és a fúró hűtéséről, kenéséről. Kifejezetten fúráshoz használható fúró-spré létezik.




3.     RESZELÉS                                                                                              3.

Reszelés közben az anyag felületéről, az arra nyomott és eltolt reszelő segítségével kis forgácsokat választunk le.

A reszelés célja:
-          méretpontosság kialakítása
-          alakhűség elérése
-          felületi egyenetlenségek eltűntetése (hazudás)

Reszelő részei: reszelőtest, tüske, csúcs (tükörrész), nyél
A vágóélek vágástechnikája szerinti csoportosítás:
-          általános reszelők – a fogak vágással vannak kialakítva; a vágások iránya szerint lehet egyszeres, vagy kétszeres vágású reszelő
-          ráspolyok – a fogak pontszerű kialakításúak, félkörszerűen íveltek. Fa, műanyag, bőr reszelésére használatos
-          mart fogazású reszelők – fogak marás segítségével kialakítottak

Reszelők finomsági fajtái:
-          Nagyolásra alkalmas reszelők (0-1 jelű reszelők)
-          Simításra alkalmas reszelők (2-3 jelű)
-          Finommegmunkálásra alkalmas reszelők (4-6 jelű)

A reszelők anyaga nagy széntartalmú szerszámacél vagy ötvözött acél. Legfontosabb tulajdonsága az éltartósság, kopásállóság. Körültekintően kell kezelni, tárolásnál valamint figyelni a reszelendő anyag keménységére.

Reszelők fajtái:
-          Műhelyreszelők – előalakításra és simításra használhatóak, durva kialakítás, valamint annak nyomainak eltűntetése
-          Tűreszelők – finomabb munkafolyamatokhoz, kisebb helyekhez használt formátum. A finomabb használat miatt a hagyományos reszelőnyél eltűnik. Speciális reszelőfajta a hajlított reszelő (riffel), melyekkel nehezen hozzáférhető helyeken is végezhető a művelet.
-          Alak szerinti csoportosítási lehetőség: lapos, félhatú, hengeres, madárnyelv, kard, három és négyszögű, etc. Vannak csak egy oldalon fogazott reszelők, de általában a reszelőtest minden oldalán megtalálhatóak a fogak.

Anyagrögzítés: párhuzamsatu, forgatható satu, műszerészsatu, kovácssatu, kisebb méretekhez sikattyúk, clampnik, etc + a reszelőszög. Nagy méret esetén a tárgyat nem szükséges saját súlya miatt különösebben rögzíteni.

Hűtés, kenés: NEM kenjük, hűtjük, az éltartósság növelése érdekében lassan reszelünk, felmelegedett eszközt hagyjuk kihűlni. A puhább anyagok fog eltömését eltávolítani -> reszelőtisztító kefe. Gépi reszelésnél természetesen van hűtés.




4.     KÖSZÖRÜLÉS – CSISZOLÁS                                                              4.

A köszörűkorong éles sarkú szemcséi forgácsokat választanak le, mely általában jelentős hő fejlődéssel jár.
Megkülönböztetünk szerszámköszörülést és munkadarabot kialakító köszörülést.
Eszközei és gépei:
-          köszörülő-anyagok, köszörűkorongok
-          köszörűgépek

A köszörülő anyagok lehetnek természetes szemcseanyagok (smirgli, korund és gyémánt), valamint mesterséges (elektrokorund, szilícium-karbid, bór-karbid).
A köszörűkorongokon jelölik a típus nevét, méreteit, az alak jelét (pl. fazékkő), szabvány számát, minőségjelét, finomságot, gyártót, legmagasabb fordulatszámra utaló jelölést. E betűkkel, számokkal megadott információk alapján megkapjuk a szemcsenagyságot, a kötőanyagot, a kötéskeménységet, a tömörséget és az alakot.

Köszörűgépek

-          Állványos köszörűgép – a motor tengelyein egy-egy, általában különböző minőségű korong található, különálló, vagy asztalra szerelhető gép kialakítás. Különböző méretek vannak, melyek a legnagyobb befogható kőméret alapján különböztethetőek meg egymástól (Pl. 300as).
-          Hajlékony tengelyű, un. függőmotoros gép, melybe befoghatóak különböző könnyen cserélhető fejek, köszörülő és csiszoló munkákhoz is használható. Újabban marokba fogható változata terjedt el (Lásd szakon is)
-          Egy csapos köszörűkő fúrógépbe történő befogásával is elvégezhető a csiszolás, köszörülés

Használat közben a köszörűkövet néha szabályozni kell (Szabályozórúd, csillag…), gondoskodni kell az ütésmentes korongfutásról. A korongrobbanást előidéző „becsípődéstől”, a követ nagyrészt rejtő zárt burkolat és a kő közé beszorulható kisebb munkadarabok miatt azok figyelmetlen tartásától tartózkodni kell. Munka és balesetvédelmi szabályok betartása szükséges, hisz veszélyes üzemnek tekinthető.

Munka közben a munkadarab hűtéséről gondoskodni kell, ez a legegyszerűbben a gép közelébe elhelyezett, függesztett vizes-edénnyel lehetséges.




5.     HÁNTOLÁS                                                                                             5.

Az egyéb forgácsolással megmunkált, kialakított felület további kezelése, finomítása, esetlen hajlítás helyének kialakítása.
Fajtái: Nagyoló-hántolás és simító-hántolás.
Hántolószerszámok fajtái: lapos hántoló, hajlított hántoló, háromélű hántoló, félkerek hántoló
Hántolás ellenőrzésére alkalmas eszközök: hántolást ellenőrző lap-, léc-, hasáb-, henger „etalonok”, nagy pontosságú eszközök. Festékes ellenőrzés: a lefestékezett felületről a végighúzott nagy pontosságú eszköz a mélyebben fekvő területeken benn „hagyja” a festéket, így látható, hogy melyek a kiemelkedő felületek.

Régebben hántolással szabályozták fel a különböző gépek vezetékeit, ágyait.




6.     CSISZOLÁS – FÉNYESÍTÉS                                                                6.

A csiszolás az elkészített tárgyak felületének simára, egyenletes finomságra alakítása a feladata. A fényesítés a csiszolást követő, végső művelet.

Eszközei:
-          csiszolóanyagok, fényező anyagok – ezeket kell a korongokra felvinni, s lényegében ez végzi a munkát
-          csiszoló korongok, fényezőkorongok – általában csak filcből, rongyból készített, önmagában a művelet elvégzésére nem alkalmas, felületére fel kell vinni a csiszoló-fényező anyagokat
-          Csiszológépek – hasonló a köszörűgépekhez, csak általában nincs, vagy másfjat burkolat van, kő helyett csiszoló és fényezőkorongok vannak felszerelve, az általában a géptestből hosszabba kiemelkedő tengelyekre. Kúpos tengelykialakítás, könnyebb eszközcsere

Csiszolás műveletei: durva csiszolás, finom csiszolás, kefélés, előfényezés, polírozás.

Más műveletek:
-          Kézifényezés: polírozóacéllal és vérkővel alakítják ki a sima és fényes felületet. Anyagleválasztás nélküli művelet, lényegében a felületi durvaságok sima felületi szerszámokkal történő elegyengetése, dörzsölése. Régebben egész tárgyakra alkalmazott fényesítési módszer, manapság a forgó mozgású, villamosított , anyagleválasztáson alapuló módszer a legelterjedtebb gyorsasága, kézenfekvősége miatt.
-          Elektrolitos polírozás: lényegében fordított galvanizálás.  A kiálló részek levállnak az elektrolitban a tárgy felületéről.
-          Mágneses, tüskés polírozási mód: Mágnesek hatására mozgásba hozott folyadékba tett rozsdamentes apró tüskék apró ütődéseitől a melléjük, közéjük tett tárgy fényesedik.
-          Koptatódobos csiszolási, polírozási mód: az általában hat-szögalakú, forgómozgást végző dobba rakják a különböző koptató és polírozó anyagokat (kis kövek, rozsdamentes golyók, vagy különböző alakú mértani testek, végső körben dióbél. Pár óra forgatás után érzékelhető hatás, főleg tömegtermelésnél.




7.     VÉSÉS                                                                                                      7.

Szintén anyagleválasztáson alapuló művelet. Segítségével javítási, finomítási műveletek, plasztika és mintakialakítás, esetleg tömegtermelésben használható alakító szerszámok létrehozása lehetséges.
Eszközei vésők, anyagrögzítők, véső- és marógépek:

VÉSŐK

Gomba alakú, különböző hosszúságú, méretű nyélbe befogható különböző profillal rendelkező vésők. Megkülönböztethető „spitz” (spicc) vonalvéső, „boll” (lekerekített élű), a „flakk” (sík felülettel rendelkező) véső.

ANYAGRŐGZÍTÉS

Vésnök golyó, forgatható vésnök satu és tokmány, pecsétviaszos kézi rögzítő, bőrpárna.


GÉPEK
-          Vésőgép, gillusálás – ékszerek, dobozok felületét ismétlődő, homogén mintával ellátó gép. Transzlucid zománc alá, vagy csak díszítésként. Karikagyűrűk, szelencék kedvelt régebbi díszítési eljárása.
-          Gyalugép – nagyüzemben, sík felületek kialakítására alkalmas. Lényegében kis eltolódással ciklikusan ismétlődő, egymás követő, és egymástól mindig eltolt véső mozgás.

Többi, mélyebb ismeret már nem szükséges az alapjában vett ötvös szakmai ismeretekhez, de ez a fajta művelet gazdagíthatja a tárgyalkotást, tervezés, olyan technikát biztosíthat, mely új területek meghódítására adhat lehetőséget.





8.     ESZTERGÁLÁS                                                                                      8.
Kötött körülmények között mozgatható kés segítségével a forgó mozgást végző munkadarab felületéről forgács leválasztása lehetséges.
E technikával általában egy tengelyre felfűzhető, körszimmetrikus tárgyak létrehozása lehetséges, vagy a megfogás, forgatás középpontjának meghatározása szükséges a kívánt művelet elvégzéséhez (így létrehozhatóak nem szimmetrikus, egy-egy tengellyel rendelkező tárgyak, de a forgatási tengely minden esetben felfedezhető e művelet során és után. Használható még szabályozásra, valamint belső üregek, furatok kialakítására.

Eszközei – gépei

-          esztergakések – különböző kialakítású, készen, vagy nyers állapotban beszerezhető gyorsacél szerszámok, melyek kialakítása, élezése köszörüléssel lehetséges. Különböző műveletekhez speciális formájú kések szükségesek, így a leszúrás, menetvágás, sima oldalazás, síkozás, simítás, alakos esztergálás más-más formájú késekkel elvégezhető.
-          Eszterga gép – a munkadarab tokmány segítségével rögzítését és forgatását, valamint a kés szánok szerinti mozgatását biztosító gép. Létezik 3 ill. 4 pofás tokmány, melynek cserélhető pofáival külső valamint belső megfogás is lehetséges. A komolyabb gépeken előtolás található, melynek lényegi feltalálása eredményezte a csavar ipari méretű kialakítását, termelését és térhódítását.

A kések megköszörülése, a késen kialakítandó szögek köszörűvel történő kialakítása nagy gyakorlatot igényel.
Esztergálásnál figyelni kell arra, hogy a késre forduljon mindig az anyag, így a forgásirány kötött, és a késnek a tárgy középpontjában – tengelyében, vagy e felett egy kicsivel kell lennie.
Működtetés közben – mivel erőteljesen veszélyes üzem – a munka és balesetvédelmi, valamint gép-üzemeltetési szabályokat maradéktalanul be kell tartani. Védőszemüveg!

Egyes esetekben a kés és munkadarab hűtéséről gondoskodni kell. A tokmánykulcs véletlenül se maradjon a tokmányba, beindítás után balesetet okozhat, valamint lehetőleg a tokmány síkjában ne tartózkodjunk.




9.     MARÁS                                                                                                     9.
A vésés kapcsán is említethető terület. Alkalmazása segítheti munkadarabjaink sorozatgyártását vagy kialakítását, eszközeinket, szerszámainkat hozhatjuk létre vele. Elve, hogy a forgó mozgást végző marószerszám, mely lehet egy, két, négy, etc. élű eszköz, gépi vagy kézi előtolás mellett a kíván alakot, vagy síkot, vagy formát hozza létre a munkadarabon.
Említhető, szakmánkban is alkalmazható gép, mely a létrehozható művelet miatt a véséssel áll kapcsolatban, a következő:
Pantográf gép – felületek kialakítása, szöveggel való ellátására alkalmas, marás segítségével dolgozó gép. Alapja a pantográf karszerkezet, mely beállítható arányok szerinti kicsinyítésre ill. nagyításra alkalmas sablonról áttenni a mintát tárgyra.

Léteznek nagy méretű, homlok ill. palást marást végző gépek, ezek horizontális, ill. vertikális maróknak nevezendők, amelyik mindkét fajtára alkalmas, azt egyetemesnek hívjuk. E gépekkel egy hagyományos ötvösműhelyben nem találkozunk, de munkánk során az e gépekkel kapcsolatba kerülésre van lehetőség.


Volt 1998-as érettségi tétel. Legépelve ill. kiegészítve 2006. szeptember 19. Kedd, Sümegen.
Felhasznált, és/vagy ajánlott irodalom:

-          Farkas Lajos: Ötvös szakmai ismeretek I. [Műszaki Könyvkiadó, Bp. 1984.][ISBN 963 10 5744 5][VIII. fejezet: Forgácsolási műveletek; 69.o – 136.o]
-          Pallai Sándor: Ötvösség, nemesfémipar, divatékszer készítés [Műszaki Könyvkiadó, Bp., 1983.][ISBN 963 10 4975 2][II. Technológia alapismeretek / B. Átalakítások forgácsolással; 151-168.o]
-          Pallai Sándor: Ötvösművészet [Műszaki Könyvkiadó, Bp., 1970.][ETI: 671/673;739][II. Nemesfémek megmunkálása / A. A megmunkálás módjai / 5. Reszelés, fűrészelés, fúrás és hántolás: 114-116.o]
-          Pallai Sándor: Fémdíszmű [Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1972.][ETO: 739.4/.5, 739.8][II. Megmunkálási műveletek / B. Kikészítő és díszítő műveletek / 1. Csiszolás és fényesítés; 81.o.-83.o; és 4. Vésés; 97.o-105.o]
-          Gánóczy Sándor: Technológia ötvösök számára [MIF, Tankönyvkiadó, Bp. 1978][Polirozás és fémszínezés: XXXVI. Fejezet]
-          Ötvös Nagy Ferenc: Zománcmívesség [Scolar Kiadó, Bp., 1997.][ISBN 963 85795 1 x][IV. Fémes szakmai ismeretek / 4.9. Forgácsoló műveletek]
-          Oppi Untracht: Metal Techniques for Craftsmen [Doubley & Company, Inc. Garden City, New York, 1975][ISBN 0-385-03027-4][Part Four: Mateal finishing & Part Five: Hand tools and their uses; from 422 to 448]
-          Oppi Untracht: Jewelry Concepts and Technology [Robert Hale, London, 1982.][ISBN 0-7091-9616-4][Part four: Basic techniques: Processing sheet metal without deformation – from 61 to 114; Part fourteen: Metal finishing: Achieving desired surface apperance – from 633 to 662]
-          Charles J. Martin: How to make modern jewelry [The Museum of Modern Art, New York, 1960][Pierced pin in sulver or copper; Page 28-33]
-          Sylvia Wicks: Jewellery making manual [Little, Brown book; London, 2003.][ISBN 0-316-90484-8][Basic techniques – from 18  to 49]



**************************************************************
RB20120508