A/2.) tétel

A/2.) Mi az előrajzolás és milyen fajtáit ismeri? Mi határozza meg alkalmazásukat? Mit alkalmazna egy egyedi tárgy elkészítésekor és egy sorozatgyártás alkalmával? Van-e olyan tárgykészítési mód, amikor másként értelmezhető (említsen példákat) a klasszikus „előrajzolás”?

--------------------------------------------------------------------------------------------------


I. AZ ELŐRAJZOLÁS                                                                                                            I.
Az előrajzolás az a művelet, amikor a munka elkezdése előtt a lemezeken, tömbökön különböző rajzeszközök segítségével feltüntetjük a megmunkálás, a készülő tárgy helyeit, határait és a kiindulást és viszonyítást segítő bázispontokat.
Előrajzolás előtt a tárgy felületét gondosan meg kell tisztítani (vegyi úton, pl. benzinnel lemosni vagy mechanikai úton, pl. lecsiszolni).
Tisztítás közben az anyag minőségét is ellenőrizzük, megtervezzük a készülő tárgy elhelyezkedését – gondosan ügyelve az anyagtakarékossági szabályokra.
Miután a fémtiszta felületre nem fog a grafitceruza, egy egyenletesen vékony festékréteget kell felvinnünk (pl. fehér tempera) hogy ceruzával rajzolhassunk, vagy alkoholos filcet, ill. karctűt kell használnunk a jelöléshez.

Többféle előrajzolás létezik:
-          Szerkesztéses előrajzolás
Az előrajzolás az előzetesen elkészített szakrajz alapján történik, fémvonalzóval, körzővel és karctűvel, ill. a furatok középpontját pontozóval.
-          Szabadkézi előrajzolás
Figurális és szabálytalan formáknál alkalmazzuk.
-          Sablonnal végzett előrajzolás
Több azonos formájú darab elkészítésénél célszerű használni. A sablont kartonból vagy vékonyabb lemezből készíthetjük el. A sablonra ügyelni kell, hiszen annak torzulása az összes munkadarab torzulását eredményezheti.
-          Átnyomásos előrajzolás
Például ilyen az indigóval történő előrajzolás. Cizellálási munkáknál célszerű alkalmazni. Ide tartozik a pauszpapírral történő előrajzolás, ahol a pauszra átrajzolással felvitt grafitréteget a festékezett felületre ráfordítva a túloldalról át lehet nyomni vagy ismételt végigrajzolással, vagy egyszerű átdörzsöléssel. Figyelni kell a tükörkép effektusra ill. a pausz biztos rögzítésére!
-          Matrica használata
Fűrészelésnél a legpraktikusabb jelölési mód. Az alakot, ill. mintát az öntapadó papír első oldalára rajzoljuk, bármilyen rajzeszközzel, majd ezt a papírt a lemezünk felületére ragasztjuk. Miután a munkánk elkészült, benzinnel lemoshatjuk a ragasztó maradékát.

Finom minta fűrészelése esetén célszerű a lemezt rögtön felpolírozni és a fényes felületeket ragasztószalaggal, ill. öntapadó papírral védeni a fűrészelés ideje alatt – így a sarkok és élek nem fognak „elnyalódni”.


---------------------------------------------------------------------------------------
Egyedi tárgy készítésekor vagy a szerkesztéses, a szabadkézi vagy az átnyomásos előrajzolás célszerű.
Sorozatgyártásnál a sablon, matrica nyújtana segítséget.

---------------------------------------------------------------------------------------
Az előrajzolás a digitális technikák alkalmazásával egészen más értelmet nyer. A számítógépen végzett szerkesztés, amely virtuális térben történik, közvetlenül működésbe tud hozni egy marógépet, esztergát, lézervágógépet, melyeknek nem szükséges, hogy a munka alapanyagán fent legyenek a jelölések.

----------------------------------------------------------
KÉPEK:


********************************************************************
RB20120508