A/12.) tétel

A/12.) Furatkialakítás fúrógép és eszterga segítségével. Mi a különbség, melyik mire jó és hol használható? Milyen lépéseket alkalmazna egy 17,7-es furat kialakításával kapcsolatban?

-------------------------------------------------------------------------------------

A két fajta furatkialakítás között az az alapvető különbség, hogy fúrógép esetében a fúró mozog és a tárgy áll, míg eszterga esetében ez fordított, a tárgy forog, és a fúró áll.

Persze vannak alapvető különbségek még ezeken kívül is.

Fúrógéppel szinte bármilyen kiterjedésű alapanyagot ki lehet fúrni, az alátámasztástól függően eltérő vastagságút is. A furat bárhova elhelyezhető, nincs a tárgy forgástengelye miatt szükséges egybeesés. A furatpozicionálás tekintetében van nagyobb mozgástér ennél a típusnál, de nagyobb méretű furatok elkészítésénél a biztonságos anyagrögzítés egyre nagyobb figyelmet kíván.

Esztergával való furatkialakításnál lehet használni fúrót és lyukkést is, de csak a tárgy tengelyébe elhelyezkedő, az anyagrögzítést és forgatást végző tokmány forgástengelyének irányában készíthető a furat. A tárgynak nagyjából szimmetrikusnak, az esztergatokmányban megfoghatónak és megforgathatónak kell lennie. A furat átmérő kialakítás tekintetében rugalmasabb ez a módszer.

Egy gyűrű esetében pl. mindkettő megoldás alkalmazható, ha a tárgy körszimmetrikus, akkor az esztergálás sokkal gyorsabb, tárgy, eszköz, és kivitelező kímélőbb.
Egy nagyobb méretű, szabálytalan lemezbe egymás mellé elhelyezett furatok esetében viszont csak az állványos vagy pisztolyfúrógép tud segítségre lenni.
----------------------------------------------------------------------------------
17.7-es furat
 a furat elkészítése sok tényezőtől függhet:
* első kérdés - rendelkezésre áll-e 17.7-es átmérőjű fúrószár?
* második kérdés - megfogható-e a tárgy valami módon esztergatokmányban?

Ha van megfelelő fúrószár, akkor maradjunk a klasszikus fúrógéppel történő fúrásnál:
1.) furat helyének meghatározása, pontozás
2.) furat kifúrása kisebb méretű (3-3.5-ös) fúróval (un. úttörő fúróval)
3.) furat tágítása több lépcsőben, mondjuk 7-es, majd 12-13-as mérettel
4.) ahogy növekszik a fúró átmérője, úgy kell csökkenteni a fúrógép fordulatszámát, és egyre lényegesebb a hűtő-vágó-üregelő szpré alkalmazása
5.) alacsony fordulatszámon, 17.7-es furóval, lassú előtolással kialakítjuk a megfelelő mélységű furatot

Ha esztergában megfogható a tárgy (pl. egy gyűrű), és nincs megfelelő tizedes méretű fúrónk:
1.) az alapanyag biztonságos megfogása tokmányban (ez lehet ideiglenes is, amikor a megfogás felülete utólag el van távolítva - de úgy van a technológiai sorrend kialakítva, hogy ez is "belefér")
2.) központfúró szegnyeregbe fogásával a körbeforgó alapanyagon kialakítjuk a fúrás középpontját
3.) Ugyanúgy elsőként kisméretű (3-3.5 mm) fúróval kialakítjuk a furatot, majd nagyobb átmérőjű fúrókkal, lépcsőkben legalább 12-es, vagy akár 15-ös méretig megközelítjük a kívánt méretet
4.) Ha nem szeretnénk az alapanyagot, esetleg a kisebb méretű esztergagépet nagyobb erőhatásnak és szerszámhangnak kitenni, akkor amint lehet, érdemes áttérni lyukkés használatára. A lyukkéssel fokozatosan, a méretet sublerrel ellenőrizve közelíthetjük a kívánt 17.7-es méretet.


**************************************************************
RB20120508